JEDEN SVĚT ZLÍN

Festival skončil


Děkujeme za Vaši účast na festivalu. Doufáme, že jste našli skutečné hvězdy!

Anketa

Filmy zlínského Jednoho Světa shlédlo téměř tisíc návštěvníků. A co vy? Byli jste mezi nimi?

uax

Festival Jeden svět ve Zlíně navštívilo kolem tisíce lidí

Zlín 22. března 2007

Film Kupředu levá, kupředu pravá uzavřel projekce festivalu Jeden svět 2007 ve Zlíně. Na filmy s lidskoprávní tematikou se přišlo podívat kolem tisíce lidí ze Zlína a blízkého okolí. Devátý ročník mezinárodního festivalu se uskutečnil ve Zlíně poprvé. Zlín se tak přidal k dalším patnácti městům České republiky, ve kterých festival probíhá. Ve Zlíně projekce uspořádali studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci s hlavním organizátorem festivalu společností Člověk v tísni.
 
Foyer divadla Malá scéna se na čtyři dny proměnilo ve festivalové centrum s čajovnou, stánkem s tradičními namibijskými výrobky, volně dostupnými informačními materiály neziskových organizací a prodejem akreditací. V průběhu festivalu mohli diváci ve zlínském divadle zhlédnout šestnáct filmů. Dalších osm bylo k vidění na projekcích pro školy. „Největší zájem diváků vzbudily filmy Most přes Wadi, který získal Cenu diváků na festivalu Jeden svět v Praze a film Jiné světy oceněný na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech,“ řekla manažerka projektu Macela Divínová.

Zlínský festival je unikátní svou koncepcí, která každý den představila formou vybraných dokumentů a doprovodného programu jedno téma. Mezi tématy byla problematika politického extremismu, rasových předsudků a rovných příležitostí.
 
Hosty zlínského festivalu byli Jan Rác, předseda Sdružení dětí a mládeže Romů ČR, který s návštěvníky festivalu diskutoval k tématu Rasové předsudky a Kateřina Plesková z brněnského Nesehnutí, která byla hostem besedy na téma Rovné příležitosti. Jako povedené doprovodné akce hodnotí organizátoři vystoupení pražské divadelní formace Stage Code a jejich parodii na předvolební kampaně Politoly a koncert kapely Imperio, které se podařilo roztančit klub Zelenáčova šopa. V sále divadla Malá scéna byly po celou dobu festivalu k vidění fotografie Karla Tůmy a Evžena Sobka.
 
Projekce a besedy pro základní a střední školy byly na programu dopoledne. Kolem šesti stovek žáků a studentů ze čtyř základních a šesti středních škol ze Zlína, Otrokovic, Vizovic a Želechovic se zúčastnilo festivalu. Hlavními tématy filmů a následujících besed byly problémy v dospívání, handicapy, AIDS, rasismus nebo Evropská politika. O jednotlivých tématech s žáky a studenty debatovali Angelika Gergelová z Eurocentra Zlín a Odborný pracovník pro vnější a zahraniční vztahy z Krajského úřadu Zlínského kraje Ondřej Benešík, Hana Tkadlecová z Hygienické stanice Zlínského kraje, dobrovolná pracovnice z Unie Kompas Tereza Kováčiková, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny ve Zlíně Milena Szpaková.


sponzoři