JEDEN SVĚT ZLÍN

Festival skončil


Děkujeme za Vaši účast na festivalu. Doufáme, že jste našli skutečné hvězdy!

Anketa

Filmy zlínského Jednoho Světa shlédlo téměř tisíc návštěvníků. A co vy? Byli jste mezi nimi?

uax

Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech
 
Jeden svět je festival dokumentárních filmů o lidských právech, který každoročně pořádá společnost Člověk v tísni pod záštitou Václava Havla. Za osm let své existence se stal jedním z největších a nejvýznamnějších evropských filmových festivalů zaměřených na lidská práva. Jako jedna z mála kulturních akcí v České republice se festival kromě Prahy úspěšně etabloval i v 15 regionálních centrech ČR. Tato regionální promítání se konají pod záštitou primátorů nebo starostů měst a krajských hejtmanů a zakládají se na spolupráci s místními neziskovými organizacemi. Přízeň publika si festival získal jak kvalitou vybraných filmů a doprovodného programu, tak i dobrou organizací.
 
Myšlenka festivalu Jeden svět 2007
Dokumentární film má mimořádný potenciál kultivovat vzájemné pochopení a otevřenost. Nabourává předsudky, podněcuje kritické přemýšlení a motivuje k angažovanosti. Jeden svět prostřednictvím filmů a veřejných diskusí pátrá po realitě skryté pod povrchem globálního zpravodajství a snaží se inspirovat k přemýšlení. Odhaluje, co jsme nevěděli, a nutí pochopit to, co se nám jen zdálo, že víme. Z naléhavosti příběhů, o kterých festival vypráví, vzniká pocit, že není možné k nim zůstat lhostejný.
 
Každým rokem mohou diváci na Jednom světe zhlédnout kolem 120 dokumentů z celého světa. Po projekcích obvykle následují diskuse s festivalovými hosty. K festivalu neoddělitelně patří i četné debaty a panelové diskuse, zajímaví hosté, výstavy fotografií a plakátů, doprovodný hudební program, promítání pro školy, setkání organizátorů festivalů, semináře a rozsáhlá mezinárodní spolupráce.
 
Cíle festivalu Jeden svět 2007
  • Snaha co nejlépe informovat veřejnost o současném světovém dění, jeho tíživých problémech a zásadních změnách.
  • Oslovit především mladé lidi a prostřednictvím filmů jim představit soubor hodnot, na kterých je vystavěna svobodna a demokratická společnost. Být i místem, kam se mladí lidé přijdou nejen něco naučit, ale i pobavit se na doprovodných akcích – koncertech a divadelních představeních.
  • Prostřednictvím projekcí pro školy oslovit žáky základních a středních škol a vtáhnout je do debat a umožnit jim setkání se zajímavými hosty.
  • Přispět k veřejné diskusi o roli, kterou má a může mít český občan a český stát v globálně propojeném světě a v zemi, v níž žije.
  • Podporovat rozvoj dokumentární tvorby v České republice a zároveň reflektovat historii a vývoj dokumentu jako jednoho z nejzajímavějších kinematografických žánrů.
Harmonogram festivalu pro rok 2007
  • 28. února – 8. března 2007 v Praze pod záštitou Václava Havla a Pavla Béma, primátora hl. m. Prahy.
  • 5. – 30. března 2007 v regionálních centrech:

V šestnácti regionálních centrech České republiky pod záštitou primátorů a starostů jednotlivých měst a krajských hejtmanů. Regionální centra: Bílina, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Liberec, Mělník, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Rožnov pod Radhoštěm, Tábor, Ústí nad Labem, Zlín.

sponzoři